Foto: Ola Silvdahl

Lisas upplopp mot VM-guld

ReportageVi minns alla Lisas fantastiska spurt i OS. Nu är det dags för henne att ge allt på upploppet igen. Inatt avgörs nämligen finalen i triathlonens VM-serie 2012. Allt sänds på SVT 1

Inatt (fredag-lördag) klockan 01:30 är det så dags för den åttonde och sista deltävlingen. Det blir natt-tv för vår del då tävlingen körs i Aukland, Nya Zeeland. Men vad gör det när SVT lovat sända direkt? Det är bara att spara lite av kvällens fredagsmys, bädda om i soffan och sätta sig till rätta igen för allt pekar på en rysare.

Lisa ligger just nu tvåa i sammandraget. Erin Densham (AUS) leder men bara med 30 poäng(en seger ger 1200!) så Lisa har stora chanser. Hon visade ju såväl under OS och som med segrarna i Stockholm och Yokohama att hon är att räkna med. Vi framför tvapparaterna kan bara hoppas att hon får avsluta denna fantastiska säsong med ett VM-guld.

Topplistan inför finalen ser ut såhär:

RankingNamnNationPoängDiff till Lisa
1Erin DenshamAUS3611-30
2Lisa NordenSWE35810
3Nicola SpirigSUI3264317
4Andrea HewittNZL3141440
5Anne HaugGER3140441
6Emma MoffattAUS2856725
7Barbara Riveros DiazCHI2680901
8Helen JenkinsGBR2668913
9Sarah GroffUSA2589992
10Ainhoa MuruaESP25151066

Eftersom Nicola Spiring inte tävlar är hon inget hot för Lisa. Däremot måste hon under alla förutsättningar komma före Erin Densham(och ner till 15:e placering räcker det faktiskt med en ynka plats). Om någon av de övriga toppkandidaterna vinner/kommer högt i listan måste även Lisa placera sig i toppen. Hur högt ser du i lathunden till höger.

8 kommentarer till artikeln

1973 • Alingsås
#1
19 oktober 2012 - 21:37
I natt håller vi tummarna.....
Erik Rosén
1978 • Alingsås
#2
19 oktober 2012 - 21:50
Perfekt med info om detta! Hade alldeles glömt bort.
1973 • Alingsås
#3
19 oktober 2012 - 22:09
Tack Krister! Nu får vi göra vad vi kan i TV-sofforna. :-)
1977 • Stockholm
1976 • Alingsås
#5
19 oktober 2012 - 23:56
Ingen vidare. Verkar som vi får hoppas på insimningen i första läget och sen löpningen.
Messade just ner för att kolla om det fanns nåt nytt. Hoppas på positivt svar.
1976 • Alingsås
#6
20 oktober 2012 - 00:02
Fick svar nu: Lisa skall simma in om 20min. Efter det bestämmer hon sig för om det blir start eller ej.
1976 • Alingsås
#7
20 oktober 2012 - 01:19
Efter att ha simmat in: HON KÖR!
1977 • Stockholm
#8
20 oktober 2012 - 01:42
Vilken rysare. Redan!
Endast registrerade medlemmar kan posta kommentarer.
Registrera dig här eller logga in ovan.